Ten dokument dostępny jest również jako plik PDF.

Regulamin określa ogólne zasady współpracy między Stowarzyszeniem „Trzeba Działać” zsiedzibą w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 38/35, zwanym dalej Stowarzyszeniem, aosobą podejmującą współpracę na zasadzie porozumienia przewidzianego w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 z późniejszymi zmianami) zwaną w dalszej części Wolontariuszem.

§1

  1. Wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w:
    • a. Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 roku Nr 234, poz. 1536 z późniejszymi zmianami),
    • b. niniejszym Regulaminie,
      c. porozumieniu zawartym pomiędzy Stowarzyszeniem, a Wolontariuszem,
      oraz została przyjęta do Wolontariatu Stowarzyszenia w tym charakterze.
  2. Wolontariuszem może zostać każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec, bez względu na miejsce zamieszkania, który:
    • a. posiada pełną zdolność do czynności prawnych (osoba w wieku od 16 do 18 roku życia powinna uzyskać skuteczną zgodę swoich przedstawicieli ustawowych),
    • b. korzysta z pełni praw publicznych,
    • c. utożsamia się z celami statutowymi Wolontariatu i Stowarzyszenia i deklaruje chęć ich realizacji,
    • d. nie był karany za przestępstwo z oskarżenia publicznego,
    • e. zaakceptował niniejszy Regulamin w całości i bez zmian.

§2

  1. Kandydat na Wolontariusza zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym Regulaminem oraz wypełnienia i dostarczenia do Stowarzyszenia ankiety zgłoszeniowej, dostępnej na stronie internetowej organizacji, tj.: www.trzebadzialac.pl Osoby w wieku od 16 do 18 roku życia, powinny wraz z wypełnionym kwestionariuszem przesłać do siedziby Stowarzyszenia podpisane oświadczenie przedstawicieli ustawowych o wyrażeniu zgody na zostanie Wolontariuszem.
  2. Weryfikacji osób, które wypełniły i przesłały prawidłowo wypełnioną ankietę, o której mowa powyżej oraz oświadczenia o zaakceptowaniu Regulaminu dokonuje osoba powołana przez Stowarzyszenie, tj. Koordynator do spraw wolontariatu. Po przejściu pozytywnej weryfikacji, osoba uzyskuje status kandydata na Wolontariusza, o czym zostanie poinformowana drogą elektroniczną. Kandydat na Wolontariusza powinien zapoznać się z formami i zasadami działania wolontariatu, a także z obowiązkami Wolontariusza. Jednocześnie kandydat na Wolontariusza nie może wykonywać żadnych zadań samodzielnie. Koordynator do spraw wolontariatu wokresie do 4 tygodni dokonuje faktycznej oceny przydatności kandydata na Wolontariusza.
  3. Kandydat na Wolontariusza zostaje pełnoprawnym Wolontariuszem na podstawie decyzji Koordynatora. Wolontariusz równocześnie składa pisemne oświadczenie o tym, że został poinformowany o ryzykach dla zdrowia i bezpieczeństwa związanych z wykonywaniem działań na rzecz Stowarzyszenia oraz oświadczenie o jego odpowiedzialności za wykonywanie tych działań. Z Wolontariuszem zawierane jest porozumienie na piśmie.
  4. Wolontariusz zobowiązuje się:
    • a. przestrzegać i realizować cele statutowe Stowarzyszenia,
    • b. dbać o mienie powierzone mu do realizacji zadań,
    • c. swoją postawą godnie reprezentować Stowarzyszenie,
    • d. podnosić swoją wiedzę oraz umiejętności konieczne do wykonywania powierzanych zadań i czynności,
    • e. swoim postępowaniem wyrażać chęć udzielania pomocy drugiemu człowiekowi.

§3

  1. Głównym zadaniem Wolontariusza Stowarzyszenia jest realizacja celów statutowych organizacji poprzez aktywny udział, w szczególności w:
    • a. akcjach marketingowych, spotkaniach w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
    • b. indywidualnych spotkaniach z podopiecznymi Stowarzyszenia,
    • c. wykładach i spotkaniach szkoleniowych poszerzających wiedzę na temat wolontariatu i działań statutowych organizacji.
  2. Wolontariusz jest odpowiedzialny za pozyskane dane osobowe i nie może ich dowolnie przetwarzać ani dysponować nimi poza działalnością zgodną z celami określonymi w Statucie Stowarzyszenia.

§4

  1. Stowarzyszenie ma wobec Wolontariusza określone obowiązki, a w szczególności obwiązek do:
    • a. informowania Wolontariusza o istniejących ryzykach wykonywania czynności związanych z działalnością statutową Stowarzyszenia,
    • b. zawarcia z Wolontariuszem pisemnego porozumienia o współpracy oraz wydania zaświadczenia o pełnieniu funkcji Wolontariusza,
    • c. zapewnienia Wolontariuszowi materiałów niezbędnych do pracy wolontaryjnej,
    • d. wyposażenia Wolontariusza w identyfikator imienny,
    • e. zagwarantowania Wolontariuszowi szkoleń i wykładów podnoszących jego wiedzę, kwalifikacje i możliwości do rozwoju.

§5

  1. Stowarzyszenie i Wolontariusz mogą w każdym czasie rozwiązać zawarte porozumienie o wykonywaniu czynności na rzecz Stowarzyszenia bez podania przyczyn, z zachowaniem 30 – dniowego okresu wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu porozumienia musi być złożone drugiej stronie w formie pisemnej lub poprzez email (podany w ankiecie zgłoszeniowej) pod rygorem nieważności.
  2. W przypadku złamania postanowień niniejszego Regulaminu, osoba będąca Koordynatorem do spraw wolontariatu w Stowarzyszeniu ma prawo do wypowiedzenia współpracy z Wolontariuszem ze skutkiem natychmiastowym.
  3. Wypowiedzenie współpracy z Wolontariuszem ze skutkiem natychmiastowym może nastąpić również w przypadku braku zaangażowania Wolontariusza przez okres dłuższy niż 3 miesiące od daty zgłoszenia swojej kandydatury na Wolontariusza Stowarzyszenia i pozytywnego przejścia wstępnej weryfikacji zgłoszenia.
  4. Zarząd Stowarzyszenia zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego Regulaminu. Każdorazowa zmiana Regulaminu zostanie zaktualizowana na stronie internetowej Stowarzyszenia, tj.: www.trzebadzialac.pl.

§6

  1. Pozostałe zasady działalności Wolontariusza regulują Ustawy:
    • a. z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. 2010 Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.),
    • b. z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 nr 96 poz. 874 ze zm.),
    • c. Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).